Pracodawca zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy ma prawo żądać od osoby, którą zatrudnia w swoim przedsiębiorstwie danych takich, jak:
→ imię i nazwisko,
→ data i miejsce urodzenia,
→ imiona rodziców,
→ miejsce zamieszkania,
→ wykształcenie,
→ informacje o dotychczasowym zatrudnieniu.
Wszystkie powyżej wymienione informacje, pracownik pisze w tzw. kwestionariuszu osobowym. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości, pracodawca ma prawo, aby żądać od pracownika potwierdzenia konkretnych danych (np. świadectwo z poprzedniej pracy, ksero dowodu osobistego itp.). Jeżeli pracownik będzie wykonywał pracę, która wymaga specjalnych umiejętności i przygotowania w tym temacie, to ma pracodawca ma prawo poprosić o przedłożenie posiadanych uprawnień.
Każda osoba przed rozpoczęciem nowej pracy, podlega badaniom lekarskim, gdyż bez orzeczenia lekarskiego, które stwierdził brak jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania określonej w umowie pracy, pracodawca pod żadnym pozorem nie może dopuścić pracownika do wykonywania zadań. Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca jest zobowiązany, aby zapewnić swojemu nowo-zatrudnionemu pracownikowi odpowiednie przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zanim zostanie on dopuszczony do pracy.
![dokumenty pracownika dokumenty pracownika](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgPJpFZFTEIbaxyZwExhMEZyNx2gv11xVead21nCurso0V-6COpxFSArm6yUQSbTsyeAaiA-9Jv8NDeM8c94pFKDcsQzLmN0utNPHhBlITFseNCmfFFUZzJOmatlIwXW6zosEQArdYXE6I/s1600/dokumenty+pracownika.png)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz