piątek, 28 marca 2014

Urlop – definicja i … więcej w tym temacie.

Pracujesz nieprzerwanie od dłuższego czasu, a tu po zimnej i szarej zimie, pojawiają się pierwsze promienie słońca, a temperatury z czasem rosną. Bez wątpienia z końcu opadną Ci siły i będziesz potrzebował małego "resetu". Masz do tego prawo. Otóż przysługuje Ci coś takiego, jak urlop. Podejrzewam, że nie muszę tego jakoś dokładnie tłumaczyć, gdyż jest to najlepiej znane pracownikom pojęcie. 

Otóż może być wiele powodów do urlopu. Jednak podstawowym rodzajem jest urlop wypoczynkowy. 


Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie Pracy, każdy pracownik ma prawo do urlopu:

corocznego,
nieprzerwanego,
płatnego.

Urlop wypoczynkowy może być:
 podstawowy,
dodatkowy.

Urlop podstawowy przysługuje każdemu pracownikowi, który w danej firmie przepracował określony w umowie czas. Jednak urlop dodatkowy obejmuje tylko nieliczne grupy pracowników, których warunki pracy są uciążliwe i szkodliwe dla zdrowia.

W jakim trybie udziela się urlopów ?
* Otóż urlopy wypoczynkowe są udzielane w oparciu o ustalony wcześniej plan urlopów, który jest co roku sporządzany przez pracodawcę. Pracodawca tworząc wymieniony już plan, powinien brać pod uwagę wnioski pracowników, w których określają oni czas, w którym chcieliby pójść na „wolne”. Jednak nie ma on takiego obowiązku.
* Istnieje możliwość, aby pracodawca odwołał pracownika z urlopu. Są to sytuacje, kiedy okoliczności zaistniałe w zakładzie pracy, wymagają obecności danego pracownika. Ściągnięcie pracownika z urlopu jednocześnie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów związanych z odwołaniem.
* Jeżeli pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, a umowa o pracę została rozwiązana, to pracodawca jest zobowiązany do tego, aby za niewykorzystany urlop, wypłacić zwalnianemu pracownikowi wynagrodzenie z tego tytułu.


Wymiar urlopu:
minimum 20 dni, kiedy staż pracy wynosi mniej niż 10 lat,
minimum 26 dni, kiedy stać pracy przekracza 10 lat.

Staż pracy – co się wlicza ?
W życiu występują różne okoliczności, a dla pracownika bardzo ważny jest staż pracy. Należy więc wiedzieć, co prócz pozostawania w stosunku pracy wlicza się do „czasu przepracowanego”...

Tak więc:
czas pozostawania w nieprzerwanym stosunku pracy,
okres nauki w szkołach średnich (jedynie pod warunkiem ich ukończenia),
czas służby wojskowej,
czas urlopu, który został przydzielony pracownikowi z powodu opieki nad małym dzieckiem,
czas, kiedy pozostaje bez pracy z powodu otrzymywanego odszkodowania,
okres z tytułu przeprowadzonych zwolnień grupowych i przyznaniu odprawy. 


Agencja Pośrednictwa Pracy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz