Skoro zamierzasz stworzyć swoje CV, to podejdź do sprawy profesjonalnie, a nie pisz tego, co byłoby mile widziane i co da Ci dodatkowe punkty w oczach rekrutera. Nie ulegaj powszechnym sformułowaniom, popracuj nad swoją unikalnością, ponieważ lepiej napisać coś od siebie, a nie podszywać się pod coś, co w żadnym przypadku nie wiąże się z Twoją osobą.
Unikaj:
→ „Szybko się uczę.” - być może bardzo dobrze to brzmi, ale jest to zbyt ogólne. Rekruterzy są realistami i dobrze wiedzą, że nie można być we wszystkim dobrym. Zatem skoro chcesz napisać coś w tym stylu, to dodatkowo określ dziedziny, których ogarnięcie przychodzi Ci z łatwością. Co innego, jeżeli chciałbyś się tego nauczyć. Wówczas Twoją zaletą będzie chęć zdobycia nowego doświadczenia i dokształcenia się. Jest to wówczas dla rekrutera sygnałem, że warto w Ciebie zainwestować, ponieważ tacy pracownicy to skarb.
→ „Jestem kreatywny.” Dobrze, ale co w związku z tym? Nie zaprzeczę temu, że w ostatnim czasie określenie to stało się jeszcze bardziej popularne, ponieważ właśnie takich pracowników szukają obecni pracodawcy. Nowy pracownik musi mieć głowę pełną pomysłów i wychodzić z własnymi inicjatywami. Rzeczywistości jednak nie powinno się naginać, ponieważ ta cecha może zostać łatwo sprawdzona choćby na rozmowie kwalifikacyjnej. Jak? Abyś udowodnił swoje umiejętności, rekruter może zadać Ci jedno pytanie, np. „Jak sprzedałbyś grzebień osobie łysej?”. Jesteś w stanie sprostać temu zadaniu? Jeżeli tak, to gratuluję i nadanie Ci miana osoby kreatywnej jest uzasadnione. Natomiast jeżeli masz z tym problem, lepiej zrezygnuj z tego określenia.
→ „Dopasuje się do każdych warunków.” Racja, że obecny rynek pracy potrzebuje osób elastycznych. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na to, aby przypisać sobie to określenie, nie zdając sobie często sprawy z tego, co się pod tym kryje. Być może lepiej będzie określić granice swojej elastyczności lub po prostu zrezygnować z tej cechy. Przykładowo: jeśli masz rodzinę,a pracodawca będzie od Ciebie wymagał częstych wyjazdów służbowych, to ciężko będzie Ci pogodzić jedno z drugim. Wówczas nie jesteś elastyczny. Miano elastycznej może przypisać sobie ktoś, kto nie jest zobligowany do żadnych zadań, obowiązków. Jeśli nieodpowiedni dla Ciebie jest bardzo zmienny czas pracy, to nie chwal się wspomnianą elastycznością, a być może lepiej na tym wyjdziesz.
→ „Jestem komunikatywny.” To wiele znaczy dla pracodawcy i być może dlatego właśnie ta cecha stała się jedną z najbardziej pożądanych cech u nowych pracowników. Komunikatywności nie wolno mylić z towarzyskością, ponieważ to dwie różne cechy. Pamiętaj, że osoba komunikatywna potrafi odpowiednio się wyrażać, współpracować z różnymi osobami, a także dzielić się z nimi swoją wiedzą. Komunikatywność to również umiejętność odpowiedniego podejścia do Klienta, który nie zawsze wie, co zrobić w sytuacji, w której się znalazł.
→ „Zainteresowania: muzyka i film.” Prawdę mówiąc podejrzewam, że dla rekruterów robi się to już nudne, ponieważ po przejrzeniu stert nadesłanych CV, okazuje się, że 100% osób interesuje się muzyką i filmem. Jest to zbyt ogólne! Skoro rzeczywiście interesujesz się tymi dziedzinami, to napisz bardziej precyzyjne określenia np. muzyka alternatywna i filmy – horrory. Pozwoli to lepiej zobrazować rzeczywistą znajomość danego tematu. Jeżeli jednak nie masz konkretnych zainteresować, pomiń tą część CV.
Chcesz, aby Twoje CV zostało odebrane jako szablonowe i sztampowe? Jeżeli nie, to dokładnie przeanalizuj powyższe rady i zastosuj je w swoim CV, a gwarantuje Ci, że już samym tym zaplusujesz w oczach rekrutera.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz