poniedziałek, 3 lutego 2014

Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę ? Tego unikaj !

Na każdej rozmowie przychodzi taki moment, że w końcu będzie trzeba „obgadać” kwestię wynagrodzenia. Jest to bardzo ważny moment, gdyż w przeciągu jednej chwili będą ważyć się Twoje losy, czyli to czy zostaniesz przyjęty do tej firmy. Wynagrodzenie to temat bardzo delikatny i powinieneś wiedzieć co mówić i o co pytać, aby nie skreślić swojej szansy na tą posadę i zadowalające wynagrodzenie.
Jak zapewne wiesz, żadna rozmowa o pieniądzach nie jest przyjemna i nie należy do łatwych.
Poniżej przedstawiam Ci kilka istotnych sformułowań dotyczących pensji, na które powinieneś uważać.
  1. Ile mniej więcej można zarobić w tej branży ?”
    Tego pytania koniecznie unikaj, ponieważ wyjdziesz na osobę, która w ogóle nie zorientowała się w płacach z tej branży. W Internecie można znaleźć portal, który doskonale pomoże Ci oszacować kwotę, o jakiej możesz mówić z pracodawcą. W końcu chodzi o to, aby nie zaskoczyć pracodawcy kwotą „nie z tej ziemi”, której w tej firmie nie otrzymuje nawet prezes. 

     
  2. Przed rozpoczęciem rozmowy, chciałbym dowiedzieć się o kwocie wynagrodzenia”
    Cierpliwości... Skoro przyszedłeś na rozmowę kwalifikacyjną, to prędzej czy później pracodawca przejdzie do kwestii wynagrodzenia. Nie powinieneś go poganiać, ponieważ to nie będzie o Tobie świadczyło jak najlepiej. Ewentualnie jeżeli zauważysz, że rozmowa dobiega końca, a Twój rozmówca nawet nie wspomniał o interesującym Cię temacie, to możesz w delikatny sposób o to zapytać, a wówczas nie będzie to odebrane jako coś negatywnego. Rekrutujący też może zapomnieć, bo wbrew pozorom niektórych, to też jest tylko człowiek. 

     
  3. Chcę otrzymać najwyższe możliwe wynagrodzenie...”
    Bycie konkretnym popłaca i ta sama reguła obowiązuje w trakcie rozmowy o pracę. Skoro na pewno zależy Ci na pracy, to powinieneś wcześniej zorientować się, ile jesteś w stanie zarobić na tym stanowisku, żeby następnie nie zaskoczyć rekrutera wymaganą kwotą. Opracowanie konkretnej kwoty wynagrodzenia, o którą będziesz mógł zapytać pracodawcę, świadczy o Twoim dojrzałym i profesjonalnym podejściu to sprawy. Kwota wymagana przez Ciebie powinna być na pewno konkretna i realna, opracowana w oparciu o Twoją pracę, zaangażowanie, wiedzę, umiejętności i doświadczenie... 

     
  4. Chciałbym zarabiać więcej, bo spłacam kredyt na mieszkanie...”
    Uwierz, że Twojego pracodawcę nie za bardzo interesuje to, ile kredytów masz do spłacania. Zaleca się, aby w takiej sytuacji, tego typu obliczenia zrobić w domu wyliczając kwotę dla Ciebie minimalną. Zachowuj się profesjonalnie i pamiętaj, że wywieranie na pracodawcy litości na pewno nie wpłynie korzystnie na jego ocenę wobec Ciebie. 

     
  5. Nie orientuje się, proszę mi coś zaproponować”
    Idąc na rozmowę kwalifikacyjną masz pewne plany (warunków pracy, zarobków, itp.) ? Oczywiście, że masz (jak każdy;)). Dlatego jeżeli przygotowujesz się do rozmowy z (być może) przyszłym pracodawcą, koniecznie opracuj swoje oczekiwania wobec niego. Na spotkaniu nie będziesz miał czasu, żeby się nad tym wszystkim zastanawiać. Na pracodawcach dobre wrażenie wywierają osoby konkretne i zdecydowane. Pamiętaj, że musisz znać swoją wartość ! W innym wypadku każdy będzie w stanie narzucić Ci takie warunki, które niekoniecznie będą dla Ciebie korzystne. 


    Trzymaj się tych kilku zasad, a gwarantuję Ci, że na rozmowie o pracę nie tylko dobrze wypadniesz, ale również będziesz w stanie otrzymać należyte i satysfakcjonujące wynagrodzenie.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz