czwartek, 29 maja 2014

Co warto dołączyć do CV?

Znalezienie pracy marzeń nie jest prostym zadaniem, ale jak widać są osoby, którym się to udaje. Na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie – jak wygląda praca marzeń? Nie należy odpowiadać, że taka aby zarobić, ale się nie napracować. To raczej nie jest realne, a naszym zadaniem jest odpowiedzieć na pytanie, które bez wątpienia pomoże Ci nie tylko w tworzeniu swojego CV, ale również w zdobyciu zatrudnienia.

Często zdarza się, że pracodawcy mają wielu kandydatów na jedno stanowisko i nie mogą się zdecydować. Wówczas czynnikiem wpływającym na ostateczną decyzję mogą okazać się załączniki, które kandydat dołącza do swojej aplikacji. Na tym etapie pojawia się więc pytanie – co może być dodatkowym załącznikiem?

Oto kilka propozycji:

LIST MOTYWACYJNY

Nie jest to nowością, ponieważ współcześnie przeważnie do CV dołącza się wspomniany list motywacyjny. Mimo tego, że nie jest on zawsze czytany, to w tej sytuacji pracodawca na pewno weźmie pod uwagę to, co tam napiszesz. Bądźmy szczerzy... Większość osób ubiegających się o jakieś stanowisko, list motywacyjny kopiuje z Internetu i wprowadza do niego kilka drobnych poprawek (choć nie zawsze). Na napisanie listu trzeba poświęcić trochę swojego czasu, aby był on przekonujący dla pracodawcy, że to właśnie Ciebie warto zatrudnić. Pisząc ten dokument, pamiętaj, aby zająć się tym od podstaw, a wszystkie informacje dostosować do konkretnej oferty. Teraz najważniejsze – wystrzegaj się błędów!

PORTFOLIO

Niektóre zawody wymagają tego, aby pochwalić się dotychczasowymi osiągnięciami, pracą i doświadczeniem (m.in. projektant, grafik, architekt, modelka). W tych przypadkach to właśnie portfolio jest najważniejszym elementem składanej aplikacji. Może się nawet zdarzyć, że pod uwagę bardziej brane jest portfolio, aniżeli CV. Najwygodniejszym zarówno dla pracodawcy, jak i dla kandydata, jest stworzenie portfolio w wersji online, gdyż wystarczy jedynie załączyć link i nie będzie trzeba męczyć się z odtwarzaniem innych plików. W kwestii portfolio należy pamiętać o tym, aby było ono urozmaicone, zupełne, aktualne, a także prezentujące kompetencje kandydata.

REFERENCJE
To oczywiście zależy od tego, jakie referencje wypisał Ci poprzedni pracodawca. Jeżeli były one pochlebne i godne uwagi, to oczywiście warto się nimi pochwalić. Jednak w sytuacji, gdy sprawy w poprzedniej firmie Cię lekko przerastały i nie radziłeś sobie z powierzonymi zadaniami lub wdałeś się w konflikt z którymś pracownikiem (a co gorsza z przełożonym) – lepiej schowaj je do szuflady i miej nadzieję, że przyszły pracodawca nie poprosi Cię o ich okazanie.

CERTYFIKAT

Wszelkie zaświadczenia o ukończeniu kursów i szkoleń są ważne i istotne w poszukiwaniu pracy. Załączając takie certyfikaty nic nie tracisz, a uwierz, że możesz wiele zyskać. Pamiętaj jednak, aby certyfikaty, którymi się chcesz pochwalić, były prawdziwe, gdyż podrabianie tego typu dokumentów już może być karane.

PREZENTACJA

Coraz częściej zdarza się, że kandydaci na dane stanowisko decydują się na przesłanie z CV prezentacji na swój temat. Treść powinna być przedstawiona w sposób przyjemny do czytania/oglądania, przejrzyście, a także nie szczegółowo. Robiąc tego typu prezentację, pamiętaj, aby:
- zawrzeć w niej tylko konkretne dane o sobie np. swoje ambicje i cechy osobowości,
- nadmienić powód dlaczego ją tworzysz (czy jest to forma portfolio, czy potwierdzenie zdolności w tworzeniu tego typu dokumentów ;) )
-
unikać infantylności, a więc niech tło i różnego rodzaju dodatki będą związane z branżą firmy, z którą chciałbyś współpracować,
- unikać powtarzania danych zawartych w CV.

FILMIK

Wszystko zależy od tego, o jaką pracę się starasz. Jeżeli w Twoim przypadku jest to stanowisko, które będzie wymagało swobody wypowiedzi, interesującej prezencji lub odpowiedniej dykcji, możesz skorzystać z ostatniego już pomysłu, a mianowicie filmiku. Jest to dosyć rzadko spotykane rozwiązanie, ale w ostatnim czasie już coraz częściej spotykana. Pamiętaj o tym, żeby zanim wyślesz swój filmik, pokazać go kilku osobom w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach, abyś miał pewność, że jest on uniwersalny. Nie wysyłaj filmiku, który może Cię skompromitować, bo tym sposobem tylko palisz za sobą mosty.

________________________________


Rzecz jasna z załącznikami do CV nie wolno przesadzać, bo to automatycznie mogłoby Cię skreślić z listy kandydatów. Z tego powodu przygotowałam dla Ciebie kilka rad, o których powinieneś pamiętać:

- nie wysyłaj wiadomości o dużym rozmiarze pliku (6MB i więcej),
- nie załączaj zbyt wielu zaproponowanych przeze mnie opcji (a już na pewno nie wszystkich),
- pisz informacje tylko te, które mogą zainteresować pracodawcę, a nie będą zabierały mu cennego czasu.



CV




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz